Perakende Teknolojileri Sempozyumu'nda 350 Profesyonel Bir Araya Geldi

                                      

 


PERAKENDE TEKNOLOJİLERİ SEMPOZYUMU'NDA 350 PERSONEL BİR ARAYA GELDİ

Kategori Mağazacılığı Derneği’nin (KMD), 11 Ekim 2016’da üçüncü defa perakende sektörü ile teknoloji çözüm ortaklarını bir araya getirdiği “Perakende Teknolojileri Sempozyumu” 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin aynı platformda buluşmasını sağladı. Türkiye ve dünya perakende sektöründeki teknolojik dönüşümlerin ana konu olduğu sempozyum, yerel teknoloji firmalarının önünün açılarak ulusal ve hatta uluslararası bir oyuncu konumuna erişmeleri açısından da büyük önem taşıyor
“Perakende Teknolojileri Sempozyumu”, uluslararası platformda da söz sahibi olan isimlerin perakende sektöründeki teknolojik dönüşümü gözler önüne seren değerlendirmelerine sahne Yerel teknoloji firmalarıyla Türkiye’nin alanında söz sahibi perakende firmalarıyla işbirliğinin önünü açan sempozyumun açılış konuşmasını KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu yaptı. Özpamukçu, sektörün gündeminde her geçen gün daha da önem kazanan konunun verimlilik olduğunu belirterek, dijitalleşmenin de verimlilik için büyük bir fırsat olarak görülmesi gerektiği mesajını verdi 
220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi olan ve 3 bin 500 satış noktasında 120 bin kişilik istihdam ve 65 milyar TL ciroyaratan Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), “Perakende Teknolojileri Sempozyumu”nun üçüncüsünü düzenledi. 11 Ekim 2016 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirilen sempozyuma tüm Türkiye’den 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimci katıldı. Büyük bir ilgi gören sempozyum,Türkiye’nin en güçlü perakendecilerini teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya getirdiği gibi teknolojideki son gelişmelerin takip edilmesine de sahne oldu.
Perakende Teknolojileri Sempozyumu, Vodafone ana sponsorluğunda, Nebim, Obase ve SAP oturum sponsorluğunda ve iDisplay görüntüleme sistemleri sponsorluğunda gerçekleştirildi.


VERİMLİLİĞİ VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ARTIRAN TEKNOLOJİK ATILIMLARYerel teknoloji firmalarını Türkiye’nin en güçlü perakendeci firmalarıyla bir araya getiren tek etkinlik olan“Perakende Teknolojileri Sempozyumu”  bu doğrultuda Türkiye’den yerel ve ulusal üreticilerin perakende sektörüne yenilik getirecek girişimlerinin, verimlilik ve müşteri memnuniyetini maksimize eden uygulamalarının anlatıldığı bir platform oldu. Pek çok panelin gerçekleştirildiği sempozyumdaki iki panel, özellikle bu alandaki girişimlere ve gelişmelere ayna tuttu. Panelde teknolojik çözüm ortaklarıyla birlikte perakende firmalarının bir araya geldiği 9 uygulama anlatıldı. Anlatılan teknolojik uygulamaların perakende firmalarında yarattığı dönüşüm ise verimlilik artışı ve müşteri memnuniyeti maksimizasyonu açısından son derece önemli konuların 300’ü aşkın konukla daha geniş platforma ulaşmasını sağladı.

“Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” ismiyle iki ayrı saatte düzenlenen panelin ilk bölümünde “Perakende Sektöründe Sensörlerin Kullanımı ve Yeni Müşteri Deneyimleri”ni Blesh Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Devrim Sönmez ile Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü Çağrı Öztaş anlattı. Sönmez ve Öztaş, perakende ve otomotiv sektöründe sensörler aracılığıyla başlayan yeni ve bir o kadar çarpıcı dönüşümü paylaştı. “Elektronik Fiyat Etiketleri ve Perakende Mağazacılıkta Dijital Müşteri Deneyimi”ndeki gelişmeleri anlatan isimler ise xplace Genel Müdürü Alper Türkay veMediaMarkt Operasyonel Mükemmellik Grup Müdürü Serhat Ilgaz oldu. Türkay ve Ilgaz, sistemin hem müşteri hem de şirkete kazandırdıklarını kendi sistemlerinden çarpıcı örneklerle paylaştılar. “Siz Hala Gizli Müşteri Çalışmasına Devam Ediyor Musunuz”da ise Pisano Kurcu Ortağı Özkan Aykut Demir ve McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu, ilginç bir örneği paylaştılar. McDonald’s’ın daha önceleri gizli müşteri yöntemiyle çalışırken, Pisano’nun geliştirdiği sistem ile tek bir restorandan bile ilk günün sonunda 450 gerçek müşteri geri bildiriminin alındığı vurgulandığı oturumda, “Günde 450 gerçek müşteri geri bildirimi almak, McDonald’s için gizli müşterinin bittiği nokta oldu” ifadelerine yer verildi. “Afiş ve Posterler Yerini Dijital Ekranlara Bırakıyor”da iDisplay Görüntüleme Teknolojileri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç ve L’Oreal Türkiye A.Ş. Kıdemli Satın Alma Kategori Yöneticisi Başak Ekşi, verimlilik yaratan ve müşteri memnuniyetini artıran uygulamaları anlattılar. Panelin bir diğer ilgi çekici oturumu “Değişimlerden Fırsat Yaratmak” oldu. Oturumda Verifone Güney Doğu Avrupa, Türkiye ve Türki Cumhuriyetleri Genel Müdürü Onur Altınbaş ve Diebold Nixdorf Türkiye Perakende Müdürü Hakan Soylu, ilginç örneklerle değişimlerin yarattığı fırsatları ve bu yöndeki uygulamaları paylaştılar.

Panelin ikinci bölümü de yine müşteri memnuniyetini maksimize etme ve şirket verimliliğini artırma yönündeki teknolojik işbirliklerinin anlatıldığı dört ayrı oturuma sahne oldu. “Bilimsel Perakendecilik Uygulamaları ile Kârlılığı Artırma Yöntemleri”nde Invent Analytics Kurucu ve Bilim Danışmanı Gürhan Kök ile Gratis Tedarik Zinciri Direktörü Erdem Özcan, bir araya geldi. Kök ve Özcan, tedarikçi, depo ve mağazalar arası planlamaların performans artışını sağlayan sistemi; örneklerle anlattılar. İsmi kadar ilginç  değerlendirmelere sahne olan“Eskimo Mobil Kasa İle Yeni Perakende”de KorEkip Bilişim Hizmetleri A.Ş. Kurucu Ortağı Arda Orcan ve LAV Marka İletişim Yöneticisi Zeynep Yüksel, tüm yazar kasa işlemlerini mobil cihazlardan istenilen yerde gerçekleştirilmesini sağlayan sistemin yarattığı verimlilik hakkında değerlendirmede bulundular. Mağaza içinde kasa kuyruklarının azalması, metrekare verimliliği ve alışverişe dönüşüm oranının artması; bunlardan sadece birkaçı… “Yeni Bir Yaklaşım: Perakende Sistem Entegratörlüğü”nde RBS Retail Perakende Çözümler Direktörü Osman Yener ve modanisa Perakende Direktörü Enis Gencer bir araya geldi. İnternet sitesinden fiziki mağazacılığa geçiş kararı alan modanisa.com’un uyguladığı sistemin yarattığı faydalar çarpıcı örneklerle paylaşıldı. “Google’ın En İyisi İş Dünyasının Hizmetinde” ise NGC Bulut Bilişim Hizmetleri Proje Müdürü Onur Taştan’ın ufuk açıcı değerlendirmesine sahne oldu.DUAYENLER, BİR SEÇENEK DEĞİL ZORUNLULUK OLARAK DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ ANLATTILAR“Perakende Teknolojileri Sempozyumu”ndaki bir başka dikkat çeken panel ise “Dijital Dönüşüm Sürecindeki Perakendeye Bakış: Bir Seçenek Değil Zorunluluk Olarak Değişime Hazır Mıyız” ismiyle düzenlendi. Panelin konuşmacıları, sektördeki değişim sürecini kendi sistemlerinden ilginç örneklerle anlattılar. Panelin konuşmacıları ise 300’ü aşkın konuğun nefes almadan dinlediği kadar önemli isimlerden oluştu. Moderatörlüğünü Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu’nun yaptığı panel; SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal, Doğuş Müşteri Sistemleri CEO’su Hakan Kaplan, Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TÜRYİD) Başkanı Kaya Demirer, Migros Genel Müdürü Özgür Tort ileBirleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo gibi önemli isimleri bir araya getirdi.

Sempozyum’a değerli katkılar yapanlar,  bu isimlerle sınırlı kalmadı. Google Kurumsal Ülke Müdürü Önder Güler “Google İle Teknolojide Ufuk Turu” ile 300’ü aşkın kişiyi yeni ufuklara doğru yol aldırırken, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, kitlesel servisten kişisel hizmete geçilen, ürünün artık yerini deneyime bıraktığı “Yeni Nesil Perakende” vizyonunun ipuçlarını dijital dönüşüm bakış açısıyla anlattı. Bpnİstanbul CEO’su Nüzhet Algüneş ise “Yarından Sonraki Gün…” isimli konuşmasıyla gelecekle ilgili öngörülerde bulundu.  

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ise “Perakendede Teknoloji Trendleri ve Dijitalleşme”başlığında müşterilerin daha da yakından tanınarak onlara tüm kanallardan doğrudan temas etmenin ve müşterilerin mağaza içi deneyimlerini daha da heyecanlı hale getirmenin önemine değindi. Demiroğlu, global teknoloji trendlerini özetlerken, dijitalleşen perakende firmalarından da örnekler paylaştı. Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal ise “Sürdürülebilir Verimliliğin Esasları”nı anlattı.ÖZPAMUKÇU: TEKNOLOJİNİN DESTEĞİYLE DİJİTALLEŞME, VERİMLİLİĞİN ANAHTARI OLARAK GÖRÜLMELİSempozyumun açılış konuşmasını yapan KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun üçüncüsünü düzenleyerek 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimciyi bir araya getirmekten büyük bir memnuniyet duyduklarını vurguladı. Sempozyumun, Türkiye’nin perakendede teknolojik özel çözümler geliştiren ulusal ve yerel firmaların daha da büyük adımlar atmasını sağladığını belirten Özpamukçu, yaşamın her alanında olduğu gibi perakende sektörünün tüm süreçlerinde de teknolojinin desteğiyle dijitalleşmenin artık vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti. Özpamukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece süreçlerimizi yönetmekte değil, tüketicimizi takip ederken de teknolojiden bolca faydalanıyoruz. Ayrıca sektörümüzü düzenleyen mevzuattaki değişimler de hayatımıza yeni teknolojilerin girmesini sağlıyor. Burada önemli olan, ihtiyaçlarımız için doğru teknolojileri seçebilmek ve optimum maliyetle bu yatırımı hızlıca gerçekleştirebilmek. Yoğun rekabetin yaşandığı perakendede hızlı adapte olabilmek ve bunu sürekli kılmak büyük önem taşıyor. Doğru geliştirilmiş bir teknolojik çözüm, perakendecilerin işini kolaylaştırırken bu çözümü geliştiren firmaların da uluslar arası arenada yolunu açabiliyor. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, perakendecilerle çözüm ortaklarını bir araya getiren yapısıyla, bu amaca da hizmet ediyor.”

Diğer yandan, Türkiye’nin yaşadığı süreci ve bunun ekonomiye etkilerini değerlendiren Özpamukçu, öncelikle KMD üyelerinin yatırımlarını sürdürerek, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte ekonominin daha da güçlenmesi için belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürdüklerinin altını çizdi. Özpamukçu, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Ülkemiz içinde bulunduğu durumdan devletimizle birlikte tek yürek olarak çıkmayı başarmıştır. Artık önümüzü daha net görüp, gelişimimizi sürdürme yollarını arama vakti. Burada gözden kaçırmamamız gereken ve her geçen gün daha da önem kazanan konu ise verimlilik. Zor geçen 2016 yılı, maliyetlerimizi daha sıkı kontrol etmemizi ve yatırımlarımızı daha verimli hale getirmeyi zorunlu kıldı. Verimli olmanın yolu da doğru işbirlikleriyle doğru kararlar verebilmekte yatıyor. Perakendede dijitalleşmeyi verimlilik için büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Dijitalleşme modern perakendede olmazsa olmaz hale geldi; maliyetlerimizi indirgemek, süreçlerimizi müşterilerimiz ve ekiplerimiz için hızlı ve basit hale getirmek dünya çapında rekabetçi olmamız için zorunlu. Burada çözüm ortaklarımıza da önemli bir rol düşüyor. Onlar bizim ihtiyaçlarımıza ne kadar doğru çözümler geliştirebilirse birlikte yolumuza devam etmemiz de o kadar kolay oluyor. Bu nedenle, Perakende Teknolojileri Sempozyumu etkinliğimiz, hem perakendeciler hem de teknoloji firmaları için önemli bir yol gösterici rolü üstlendi.”


Kaynak: http://kategorimagazaciligi.org/haber-detay-35.html

Copyright © 2019 Üç Boyutlu Yazılım Bilgi ve İletişim Sistemleri Tic. Ltd. Şti.
Tüm Hakları Saklıdır.